Кітапханалы? іс шаралар сценарий

Зияткер сайтында Кітапханашылар Ойындар, Сценарийлер Барлығы бөліміндегі материалдарды тегін жүктеп, өз білімін дамыту мақсатында қолдануға болады.

Ұстаздарға арналған оқу әдістемелік материалдар

Пәнін, сыныбын және бағытын көрсетіп 180 000 астам сабақ жоспарларын сайттан тегін жүктеп алуға болады:

Оқу әдістемелік материалдар іздеу

Барлығы материал

БЕЙІСОВА ГҮЛЖАЙНА СЕРІКҚЫЗЫ

№ 79 негізгі мектебінің кітапханашысы

11.05.2021

969

0

Бесенова Алтын Аубакировна

Қостанай облысы
Әулиекөл ауданы
«Әулиекөл ауданы әкімдігінің білім бөлімінің
№2 Аманқарағай орта мектебі» ММ

05.01.2021

1729

0

Бесенова Алтын Аубакировна

Қостанай облысы
Әулиекөл ауданы
«Әулиекөл ауданы әкімдігінің білім бөлімінің
№2 Аманқарағай орта мектебі» ММ
Мектеп кітапханашысы

05.01.2021

485

0

Бесенова Алтын Аубакировна

Қостанай облысы
Әулиекөл ауданы
«Әулиекөл ауданы әкімдігінің білім бөлімінің
№2 Аманқарағай орта мектебі» ММ
Мектеп кітапханашысы

05.01.2021

501

0

Сейтмаганбетова Жаркын Бахиткереевна

Ақтөбе қалалық орталықтандырылған кітапхана жүйесінің әдіскері

17.07.2020

655

1

Тулекбаева Бибихан Асанхановна

Қызылорда облысы Жаңақорған ауданы №221 негізгі орта мектебі

05.12.2019

920

0

Қамарова Гүлжан Қаптағайқызы

Талдықорған жоғары политехникалық колледжінің оқытушысы

18.04.2019

745

0

Китанова Акерке Кенжановна

Ақтөбе облысы, Ойыл ауданы, Екпетал мектеп — балабақшасының кітапханашысы

18.02.2019

814

0

Мақсұтова Гүлназ Алшынбайқызы

Жамбыл облысы, Талас ауданы, Қаратау қаласы, Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебінің кітапханашысы

28.01.2019

2745

1

Утемисова Айткуль Зулпыкаровна

Жамбыл облысы , Т.Рысқұлов ауданы, Көкдөнен ауылы, Ахмет Байтұрсынов атындағы орта мектебінің кітапхана меңгерушісі

23.01.2019

678

1

Тәрбие сағаты; Кітапхана — рухани байлық ордасы.

Кітапхана-рухани байлық ордасы»

Тәрбие сағаты

Мақсаты: Оқушыларға кітаптың адам өміріндегі маңызын түсіндіру, кітап оқуға баулу,

кітапты насихаттау.

Көрнекілігі: Кітап көрмесі, кітап туралы ұлағатты сөздер

Кітапханашы: Еліміздің болашағы жарқын болу үшін, ең алдымен ұрпағымыз білімді, рухани деңгейі жоғары болуы қажет. Ол үшін адам көп оқып, көп ізденуі керек. Түсінген адамға кітап – баға жетпес байлық .

«Пайда ойлама, ар ойла,

Талап қыл артық білуге.

Артық білім кітапта,

Ерінбей оқып көруге»

Абай Құнанбаев

Бүгінгі өтетін іс-шарамыз білім көзі болып табылатын кітаптар тұрағы, рухани байлық ордасы — кітапхана туралы. Іс-шарамызға қош, келдіңіздер!

1 жүргізуші:

Білесің бе, кітап білім ұясын,

Келесің мұнда, өмірге азық жиясың.

Оқып, біліп, зерттеп, көріп санаңа

Терең білім, ой маржанын құясың.

Дейді ойшылдар «Кітап -білім бұлағы»,

Кітапхана сол кітаптар тұрағы.

Көп үйреніп, көп оқыған баланың,

Анық тағы білімпаз болып шығары.

2 жүргізуші:

Оқырмандар мен білімпаздар мекені

Бәріңе аян кітапхана екені.

Кітаппенен дос болуға баулитын,

Кітапханашы мұнда қызмет етеді.

Өмір мәні-өнер менен білімде

Құштар болсаң көп құмартып білуге

Қарсы алып, сен дәйім күлімдеп

Жөнін айтып, жол нұсқайды білімге.

1 жүргізуші:

Қазақ халқы кітапты қасиетті, құдіретті зат деп түсінген. «Кітап-білім бұлағы, білім-өмір шырағы», «Кітаппен кеңес-білімдімен теңес» деп кітапты жоғары бағалаған.

2 жүргізуші:

Кітап-адамның досы, ақылшысы, сырласы. Кітап-өнер, кітап-білім бұлағы, адамгершіліктің қайнар көзі, адамзаттың байлығы, өмір айнасы, замана сыры, тарих шежіресі. Барлық қауым, барлық адамзат кітаптан білім алып, соның арқасында өркениетті дамытып отыр.

1 жүргізуші: Бүгінгі пікір алмасуымызды бастасақ, алдымен кітап деген не, не үшін қажет?

2 жүргізуші: «Кітап-ғасырларға сапар шеккен ақыл ескерткіші» дегенді қалай түсінесіздер?

1 жүргізуші: Алғашқы кітаптар қандай болды? Қағазды кімдер ойлап тапты?

1 жүргізуші: Кітапханалар жайлы не білеміз?

2 жүргізуші: Қазақстанда кітапхана қашан пайда болды, қайда?

1 жүргізуші: Неліктен «Кітапхана – рухани байлық ордасы дейміз» ?

2 жүргізуші: Қандай әдеби кітаптарды ұнатасыз?

1 жүргізуші: Соңғы рет қандай кітап оқыдыңыз?

2 жүргізуші: Кітап-қарым-қатынастың, еңбектің, күрестің құдіретті құралы. «Кітап-білім бұлағы» деп бекер айтылмаған екен. Енді біз кітап туралы қандай нақыл сөз, мақал-мәтел, тақпақтар білеміз, соны ортаға салайық .

1 жүргізуші: Кітапхана қызмет көрсету бағытына қарай: ғылыми кітапханалар, көпшілік кітапханалар, балалар кітапханалары және оқу орындары кітапханалары болып бөлінеді.

Кітапханашыға әр түрлі саладағы кітаптар мен ақпаратты сақтап, реттеп дер кезінде, тез арада оқырманға жеткізілуіне кітапхана-библиографиялық жіктеу көмекке келеді.

2 жүргізуші: Кітапхана туралы слайд.

Ғылымның мынандай бөлімдері бар:

1. Жалпы ғылыми және пәнаралық білім.

2. Жаратылыстану ғылымдары.

3. Техника. Техникалық ғылымдар.

4. Ауыл және орман шаруашылығы.

5. Денсаулық сақтау. Медицина.

6. Қоғамдық ғылымдар.

7. Мәдениет. Ғылым. Ағарту.

8. Филология ғылымдары.

9. Әмбебап мазмұндағы әдебиет.

1 жүргізуші: Осы ғылым салаларының қайсысы болсын өз тарихы, негізін қалаушылары бар. Ғасырлар бұрын ашылған ғылым жаңалықтарын кейінгі ұрпаққа жеткізіп, оны одан әрі дамуға септігін тигізіп отырған – кітап. Кітап ғасырлардан ғасырға өз қазынасын сақтап, жеткізбесе Күлтегін, Қорқыт, Әл-Фараби, Ахмет Иассауи, Абылай хан, Шоқан Уалиханов және басқа ақын-билер, қоғам қайраткерлері туралы мәлімет біздің заманымызға дейін жетер ме еді? Кітаптың арқасында ғасырлар бойғы адамзат тәжірибиесі жинақған ой маржанымен таныса аламыз.

2 жүргізуші: Осы асыл қазынаны өміріңе серік етіп, кітап сүйер қауым қатарына қосыл, жас дос!

Кітапханашы:

Кітап көпті көрген көнекөз ақсақалдай тағылымы көп, тәрбиесі мол ақылшың да, сырласың.

Білімді сүйсең кел күн сайын осында,

Кітап сенің айналады досына,

Талаптансаң үйренуге құмартып,

Кел, жас дос, ізденейік қосыла.

Кітап көрмесімен танысу.

Кітап – алтын қазынам


  • Сценарилер
  • admin
  • 25.01.2017
  • 0
  • 1
  • 29999

Алматы обылысы, Алакөл ауданы
Байзерек негізгі орта мектебінің
кітапханашысы: Дадабаева Эльмира Токеновна

Сабақтың тақырыбы: Кітап – алтын қазынам

Сабақтың мақсаты:

а) Оқушылардың оқулықтан алған білімдерін байқау.

ә) Оқушылардың кітапқа деген сүйіспеншілігін арттыру, ақыл-ойын, тілін дамыту.

б) Кітапты сүюге, ғибрат сөздерден үлгі-өнеге алуға, кітапты құрметтеуге баулу.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, көрнекілік, талдау-жинақтау, өзіндік жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: «Кітаптар көрмесі» нақыл сөздер, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, шарлар, гүлдер.

Сабақтың түрі: Сайыс сабақ

Сабақтың барысы:

Кітапханашы:  

Кіріспе: Құрметті ұстаздар және оқушылар. Бүгінгі 5-6 сынып оқушылары арасында өткізгелі отырған  «Кітап – алтын қазынам» атты сайыс сабағына қош келдіңіздер!

Халқымыз өнер мен білімді қадірлеген. Бүгінгі таңда барлық адамзат алдында тұрған басты мақсат білімді ұрпақ тәрбиелеу. Ал ұрпақ білімді қайдан алады? Әрине, кітаптан. Кітапхана-білімнің күн шуағы десек, «Ізденсем, білсем» деген балаға кітапхананың есігі әрқашан да ашық. Ата-бабамыз кітапты ерекше ақылшы, ұстаз санаған. «Кітап-білім бұлағы, Білім-өмір шырағы» деген қанатты сөз қалдырған. «Артық білім кітапта, ерінбей оқып көруге» деп Абай Құнанбайұлы айтпақшы адам баласы үшін кітап – тілсіз тәрбиеші. Кітап адам баласына бала кезінен бастап өмірінің соңына дейін сырлас дос бола алады.

Сайысымыздың атынан белгілі болып тұрғандай қай оқушы кітапханамен жақсы қарым-қатынас жасайды, кім көп кітап оқығаны, кітап оқу арқылы кімнің білімі мен білігі артық екені анықталмақ.

Ендеше, мен бір жұмбақ жасырайын: 

Бір сандық бар өзгеше,
Қолыңа алып жүресің.
Ішін ашып ақтарсаң
Өмір сырын білесің.            (кітап)       

Кітаптар бейне жапырақ,
Жырлайтын сырын өмірдің.
Оқисың кейде жаттап
Көтеріп күйін көңілдің.

Айдын — шалқар кейде бір,
Кітапты тұнған көл дерсің.
Ауадай қажет бейне бір
Татпасаң нәрін шөлдерсің.

Сайыс 5 кезеңнен тұрады. Оқушылар 2 топқа бөлінеді.

І топ – Кітапсүйерлер

ІІ топ – Кітапқұмарлар

Әр топтың өнерін Әділқазы алқасы бағалайтын болады. ( таныстырып өту)

Әр топтың өздерін таныстыруы. (бағаланбайды)

Кітапханашы:  

Ал, келіңдер, келіңдер,
Дұрыс жауап беріңдер.
Білімдеріңді  көрсетіп
Алға оза беріңдер!

І кезең. «Білім көзі- кітапта» Бұл кезеңде қойылатын сұрақтарға жауап беру керек.

1 сұрақ 1 ұпаймен бағаланады.

І топқа:

1. Кітап күні қашан атап өтіледі?  2-сәуір
2. Мамыр айында қандай мереке күндері бар?  
3. Қазақ даласына алғаш мектеп ашқан кім?  Ы.Алтынсарин
4. Абай Құнанбаевтың туғанына неше жыл?  166 жыл
5. Қазақтың үш биін ата?

ІІ топқа: 

1. Қазақтың аңызына айналған батыры кім? Б.Момышұлы
2. Қазақтың қандай ұлттық ойындарын білесіңдер?
3. Жыл атауынан құр қалған қандай жануар? Түйе
4. Қазақтың алғаш әліппесінжазған кім? А.Байтұрсынов
5. Ы.Алтынсариннің туғанына неше жыл? 170 жыл

Сауық кешке келейік,
Сөз маржанын терейік.
Кім көп білер екен деп
Мақал айтып көрейік.

ІІ кезең.  «Мақал-сөздің мәйегі»  Бұл кезеңде гүлдердің артына жазылған мақалдардың жалғасын табу тапсырылады.

Жауап 5 ұпаймен бағаланады.

1.    Оқусыз білім жоқ
       Білімсіз……………. (күнің жоқ)

2.    Тіліңмен жүгірме,
       Біліммен……………. (жүгір)

3.     Ғылым — теңіз,
        Білім -………….. (қайық)

4.     Күш — білімде,
        Білім —  ……… (кітапта)

5.    Білекті бірді жығады,
       Білімді ……………. (мыңды жығады)

6.    Оқу-білім бұлағы
       Білім ……………. (өмір шырағы)

7.    Оқу — білім азығы,
       Білім -……………. (ырыс қазығы)

8.    Кітап- ғылым,
       Тілсіз……………. (мұғалім)

9.    Ақыл тозбайтын тон,
       Білім……………. (таусылмайтын кен)

10.  Білім арзан,
      Білу………… (қымбат)

Кітапханашы:  

Білім сүйсең, кел күн сайын осында,
Кітап сенің айналады досыңа.
Талаптансаң үйренуге құмартып,
Келгін, жан дос, ізденейік қосыла.

ІІІ кезең. «Көңілді тапқырлар»  Бұл кезеңде әр топ берілген сұрақтарға өзіне берілген әріптен ғана басталатын сөздермен жауап беру  тапсырылады.

Жауап 5 ұпаймен бағаланады.

«А»  дыбысы                                             «Б» дыбысы

Қала-                                                          Ұлттық тағам-

Өзен-                                                          Ат жарысы-

Ақын-                                                          Әнші-

Сәндік бұйым-                                             Батыр-

Хан-                                                            Сәндік бұйым-

Кітапханашы:  

Кел, балалар, келіңдер,
Қызық кітап көріңдер.
Қане, қарап шығыңдар
Сурет сырын ұғыңдар.
Білім бар да, оқу бар
Оқығанды тоқыңдар.

ІV кезең. «Ойлан, тап»  Бұл кезеңде жасырынған сурет арқылы сөздерді табу тапсырылады. Жауап 5 ұпаймен бағаланады.

Кітапханашы:  

Өмір мәні өнер менен білімде,
Айтайықшы кітабыңды жыр ете.
Әрі ақылшың, рухани қазынаң,
Құнды байлық баға жетпес бұл өте.

V кезең. «Үй тапсырмасы» Бұл кезеңде әр топ өздері дайындап әкелген өнерлерін ортаға салады. Жауап 5 ұпаймен бағаланады.

Әділқазы алқасы ұпай қорытындысын шығарғанша көрермендерге жұмбақ жасыру.

Жапанда бір нәрсе бар аузы жабық,
Ашылар мезгілінде бауырын жазып.
Ішінде толып жатқан қазына бар,
Қорек қып пайдаланар тамам халық.  (кітап)

Көлемі шағын, көп қыры,
Қолдан қолға өтеді.
Өмірдің талай мол сыры
Ішіне сыйып кетеді.       (кітап)

Аппақ дала, қара дән,
Сепкен дәнін түсінуге жараған.    (әріптер)

Қойған жеріңде жатады,
Қолыңа алсаң өзіңе тіл қатады.  (кітап)

Келгенше шамасы
Аямайды көмегін.
Бар адамзат баласы
Содан алар көмегін.  (кітап)

Қорытынды:             

Кітап көрмесіндегі кітаптармен таныстыру. Кітапты күтіп ұстаған оқушыларды үлгі ету.

Кітапханашы: 

Білім іздесең,
Кітаппен таныс,
Еңбегің еш болмайды.
Ақыл іздесең,
Адаммен таныс,
Өнерің кеш қалмайды.

Кітапхана — білімпаздар мекені. Оқушылар кітапханаға келіп, кітап алып оқып, керекті тапсырмаларына дайындалады. Біздің кітапхана кішкене болғанымен атқаратын қызметі өте жоғары. Кітапханаға жиі келіңіздер, бірге ізденіп, бірге еңбек етейік. Кітапты қадірлейік, сақтайық, жан серігімізге айналдырайық.


Жаңалықтар және қоғамМәдениет

Кітапхана мерейтойлық сценарий. кітапханаларда Көрмелер

Бұл біздің уақытта кітапхана өзінің мәнін жоғалтады деп болжауға болады. Сіз оңай секунд фракциясының үшін Интернет таба кез келген қызықты ақпарат. мәтін, онда сіз көшіруге болады, паста, еркі мен қажеттіліктерін өңдеу. Ал әзірге — достарыңызбен бөлісуге, әлемнің кез келген жерінде адамдармен сөйлесіп. Неге ақпаратты өңдеу, сіз дұрыс, жазбаша іздеп көп уақыт жұмсауға келеді кітапханаға келуге?

кітапханада жұмыс артықшылықтары

жергілікті кітапханаға бірнеше баруға мүмкіндігінше тезірек себептері. Біріншіден, барлық емес кітаптар мен мерзімді басылымдар сканерленеді және желі орналастырылған болатын мүмкіндігі бар. Екіншіден, кітаптармен жұмыс іздеу, зерттеу болып табылады. Осылайша, сізге барлық, ол жақсы есте болады, себебі сіз интернетте оны тауып, егер сіз жазу қандай жүрекке аласыз артық бағалы табуға болады. Сонымен қатар, ол сіз бос уақытын үлкен сомасы бар болғанда өте қызық, әрі пайдалы дағдыларын дамыту. Тағы бір плюс — ескірген дәлел жағына жайлаған, сондықтан көптеген көп немесе аз заманауи кітапхана, желіге қатынау немесе сымсыз байланыс арқылы компьютерлер бар.

Тағы бір кітапхана — Сіз шынымен ғана жұмысқа өзін арнау мүмкін орын. ноутбук үшін үйде отырғанда сіз, маңызды баяндама дайындалуда делік. Содан кейін, біреу көмектесе немесе мәселелер ұстануға әр минут сайын шақырады, тітіркендіргіш жарнамаларды, Алда келе жатқан жаңа хабар ескермесек. кітапхана, сондай-ақ болып табылады. Бейбітшілік, тыныштық, телефонды, тек кітап шелест немесе шепот өшіру. Сіз өйткені кітапханада істен туралы Oddball қарастырылады? Бекер. Олар әлі күнге дейін танымал оқу халық болып табылады. Мұнда Сіз, бәлкім, сіз сияқты проблеманы зерделеп, адамдарды кездестіруге болады — және бұл, өзара жұмыс жаңа идеялар болып табылады. Сондықтан бұл институтын келуге мағынасы болып табылады! Әсіресе, қызықты көп жүреді.

кітапхана мерекелер

Кітапханашы — қызықты мамандық, тіпті асыл: өте ерлік — осындай жалақы себебі өзін арнау. Қандай да ол кітаптар қорғаншы болу, болды өте қиын және қиын.

кітапханашы күні мен кітапханалар мен кітапханалардың танымалдылығы төмендеу проблемасын және олардың қызметкерлерінің еңбек назар аударту мақсатында құрылған. Ол 27 мамырда атап өтті. шаралар қабылданды, өйткені бұл, қызықты көрмелер кітаптар қоймасы қарауға себеп болып табылады. Егер сіз осындай орай нені ойлап болады? Ол қандай Кітапхана байланысты. Мысалы, шағын ауыл тұрақты оқырмандармен шағын концерт өткізуге болады. Қатты мекеме, сондай-ақ осындай белсенді келушілер арасында лотерея ретінде pomasshtabnee оқиғаны, мүмкіндік алады.

Бұл күні, сіз назарында қоюға болады кітапханашы және оның жұмысына арналған мереке болып табылады. бұл шағын топ болса, тақырып партия ұйымдастырады. «Иә, біз күн сайын осындай тақырыптық партия жұмыс істеу керек», — сіз айтуға мүмкін. Мұнда көмек стереотиптер келеді. екі жолы бар: оларды асыра немесе «үлгісін бұзып», не. Сіз бірінші барып шешеді, онда шам реңкі бар бір жерде іздеңіз, ағысын шаль дөңгелек үстел, сіздің көзілдірік киіп және барлық қызметкерлер (үстел, сіз білесіз, өте қарапайым болуы: кофе, шай, кәмпит немесе печенье) шай ішеді. ойында — Charades, басқатырғыштар, ақыл ойындар. Сіз әрбір тапсырмаға ала бере алады: (ERA таңдауда өзіңіз шектеу жоқ) «күштеп» жасөспірімдер кітапханасының тарихы ойлап. кітапханашы ретінде осы мамандықтың өкілдері, көңіл мүмкін екенін көрсету үшін, және қалай: екінші жолы! Сондықтан, командалық төтенше ойын-сауық концерттік, клуб, парк өтіңіз. Көрмеге келушілер үшін мини-презентация қызметкерлері талант ұштастыра, ұйымдастырылуы мүмкін. ерекше ерекшелігі, көп қызықты. Бұл мереке күні біткен жоқ.

мерекелеуге Идеялар: мерейтой ғана емес

Мысалы, Дүниежүзілік кітап күні 23 сәуірде құлайды. Бұл күні, әрине, тамаша кітапханаларда көрмелер болар еді. Тиісті және балалармен жұмыс, олар таңбалар жұмыстар аударғым олардың сүйікті кітаптар мен жазушылар туралы айтуға сұрады болады. Кейбір үшін бұл жазушының дебют себебі болуы мүмкін. Сондықтан, мерекелік қабырға газеті материалдық көп жобалау. Сіз мектептерде, мысалы, жұмысты, ұстап тұрыңыз және шығуға болады. Әдетте, викторина ұйымдастырады қызықты фактілер айтып және кітап өңдеуге үйрену. іс-шараға дайындық, сіз әдебиет саласындағы бастап ересектер арамдық сұрақтарға арналған прохожих сұрап көшелеріне алуға болады.

Және, әрине, әрбір кітапхана өз мереке — жылдығын. оны белгілеу үшін қалай? Сіз кез келген кітапхана мереке сияқты бірдей идеялар пайдалануға болады. Бірақ Мерейтойлар, біз үлкен жолмен тойлау туралы шешім қабылдады. мынадай оқиғалар ұсынылған сценарийлері болады.

Кітапхана мерейтойлық сценарий. Ықтимал миссиясы

бастау үшін, сіз қалаған мереке қандай түсінеміз. Ол контингентін, мен күні байланысты. көрсеткіш өте беделді болса, сол кітапхана мерейтойлық болуы тиіс. Сценарий Институттың тарихы бойынша салынған болуы мүмкін. Осы салтанатты кеш болса, podyschu фотосуреттері әр уақытта кітапхана өмірін бейнелейді. Олардың слайд шоу жасауға болады. Мүмкін, әр кітапхана сияқты альбом, бар шағымдар мен ұсыныстар кітабы. Теріс кері байланыс жоқ, бірақ, әрине, үміт, ағымдағы оқырмандар тіпті жазбаша әжелері, олардың жазбалар, балалар суреттерінің бар. Ол естеліктер кешке үшін негіз ретінде пайдалануға болады.

Егер сіз үлкен жеткілікті соманы болса, кітапхана туралы қысқа фильм әзірлеуді жүргізу үшін агенттік жалдау. Егер сіз өз тікелей қолын мүмкіндік болса — өтінеміз! Бұл материал салтанатты кешке басында көрсетілуі мүмкін. Содан кейін кітапхана өмірінің шежіресін жариялаймыз. Құрылған жылдан бастап және одан кейінгі мерейтойлық жыл (немесе кітапханада және әлемде айтарлықтай нәрсе болды, ол сол) атау, қысқаша тәжірибелі адамдардың қай уақытта, және соңында айта — кітапханаға не болғанын. Мүмкін, бұл ерекше нәрсе емес еді. Beat және кітапхана жылдығын атап өтуде. Сценарий ол мызғымас екенін фактісі бойынша салу, бұл — білім, даналық пен тұрақтылықтың кепілі. Сондықтан, әңгіме келесі не, айтып?

Содан кейін (төменде талқыланатын) құрметті қонақтарға сөз береді. Содан кейін, қызметкерлердің салтанатты марапаттау, сол қонақтар мен оқырмандарды жүзеге асыра алады. пародии, әндер, билер, балалар ансамблінің қойылымдары, халық өнер шеберлерінің тұсаукесері: сіз таңдаған пішімді рұқсат етсеңіз, әуесқой бөлмелер пайдаланыңыз. заттар, олардың курсын қабылдауға жол бермеңіз: баламалы ұзақ сөйлеген сөздері бөлмелер шақырылды. Сондықтан аудитория сот ісін қызығушылық жоғалтқан емес. Present жетістіктері: осы кітапхананы арнау келесі блок. Ең кітапханаларда үйірмелер және барлық одақтар жатады. олардың мүшелеріне сөз беріңіз. соңғы бөлігінде болашаққа қарайық болады: жоспарларын немесе инновациялар туралы айтуға. кітап мерекесі тарату — ұлы идея.

жасөспірімдер кітапханасы

Кітапхана салыстырмалы жас болса, фильм тұсаукесер осы күш салады. шежіресі, сондай-ақ түзету енгізілді. кітапхана тарихы адам өміріне салыстырғанда болсын. Сіз ұнайды емес сөздері мен спектакльдер ұзақ кеш болса, онда виртуалды кеңістікте кітапхана жылдығын беруге немесе осындай жолмен ықтимал іс-шаралар жиынтығын толықтыру. веб-сайтында немесе әлеуметтік желілерде топтарда, мысалы, флэш-моб жариялаймыз. Ол т.б. кітапханада Сіздің сүйікті кітап бар фото болуы, және мүмкін. әрине кетейік кітап сөрелері үздік фотосуреттер, сыйлықтар. Егер сіз үлкен келсе кітапхана жылдығын, бүкіл апта сценарий үзіліс белгілеңіз. Осы уақыт ішінде, кітапхана жылдығына және кітаптар мен фотосуреттер көрмесі іс-шаралар өткізіледі. Күн сайын, нақты тақырыпты береді. Бұл кітапхананың тарихы, және оқырмандар әңгімелер, мен жоспарлар бойынша топтардың таланттарды ұрпақ оқу туралы фактілер туралы кітаптар болуы мүмкін …

Ауылдық кітапхана — мәдениет орталығы

ауылында бұрын оның еңбегін еске ең жақсы уақыт — Сіздің қоғамдастық мәдени орталықтар мен ірі оқиғалар, кітапхана мерейтойлық емес болса. Сценарий ауылы кітапхана мерейтойлық ұранымен жазу «мәдени орталықтарының сонша жыл.» Содан кейін Сіз жоғарыда тармақта ретінде жалғастыра аласыз. Ол ауылдық жерлерде осы мекеменің маңыздылығын атап өту қажет. Мүмкін тамаша мереке өте орынды емес, бірақ әлі күнге дейін тұр жетістіктері туралы айту. пьеса немесе көркем өнерпаздар концерт ұйымдастырады. ауылдық мекемелер жиі бюджеттен кітапхана жылдығын аз қаржыландыру алады бастап — демеушілерді табуға тамаша мүмкіндік. т.б. кітаптар, материалдар, жөндеу және: және олар ақша ғана емес, көмектесе алады. сценарий мерейтойлық ауылдық кітапхананы жасау, сіз оқу танымал бойынша, мекеменің прогрессивтілігі ерекшелеуге болады.

балаларға арналған кітап фестивалі

Мұнда Сіз ұшу қиялыңызға беріп, ертегі сценарийін жазуға болады. балалар көп оқып және жиі кітапханаға барып ретінде балалар кітапханаларының мерейтойлық әрдайым кеңінен атап. Таңдауы One: Өткенге саяхат. сценарий барлық кітапхана тарихы туралы айтып идеясы жеркенішті. Қайда біздің есе аман деп, ұқсас, олар қарап қандай, бірінші болды. Және де біздің уақыт ежелгі саяхат. Және тек қазіргі үшін жарамды, айыптының салтанатты туралы айту бастайды. Алдын ала, сіз олар кітапхана болашағын көруге қалай балаларды сұрай аласыз. Пайдалану бейне және музыка, компьютерлік ойындар: балаларға арналған сценарий кітапханасы жылдығы мерекесі барынша интерактивті болуы тиіс. балалар қойылымдар мен ойындар мүмкіндігінше — Сіз не қажет. Ол сіздің сүйікті кітап кейіпкерлерінің бар мереке ұйымдастыруға болады.

кітапхана жылдығына арналған іс-шаралар

кітапхана жылдығымен құттықтауы ғана емес концерт түрінде жасалуы мүмкін. Ол аударады, және квесты болуы мүмкін. соңғы, айтпақшы, қамқорлық емдеу. белгілі бір аумақта кеңестер жазбаларды жасыру. әрекетті ұйымдастыру: әр үй қалаусыз кітаптар бар, сондықтан оларға кітапханада пайдасын берсін! Сіз ұйымдастыруға және көрме болады.

Неге көрме ұйымдастырады?

кітапханаларда Егер баж көрмелер мен көп көңіл себеп жоқ, мерейтойлық оны түзетуге тиіс. Әрбір кітапханашы — шығармашылық адамы, көңіл жобалау аударылуға тиіс, сондықтан арнайы. ол белгілі бір тақырып бойынша кітап болсын. Қақпаға атауы стенд. Графикалық дизайн тақырыпты көрсетуі тиіс. құрамын сақтауға, кітап, сондай-ақ, паллиативті болып табылмайтын орында. көрнекіліктерге көп назар аударыңыз. Тағы нені көрмесін өткізуді? Бұл жұмыс азаматтары немесе ауыл тұрғындары, және әр түрлі клубтар мен үйірмелер байланысты екенін. Айтпақшы, жазушылармен кездесулер шақырылуы мүмкін — содан кейін тиісті тақырыпты құрайды. көрмеге кез келген баспасының және оның кітап ынтымақтасуға көріңіз.

құттықтады ретінде?

кітапхана жылдығына арналған құттықтаулар — бұл үміт пен оны қажет және басқа жүз жыл қажет болады, бұл шын мәнінде сенім толық, мейірімді сөздер ғой. Ал қандай кітапханаға қалайды? Мәртебелі меймандар жиі шынымен қажетті нәрсе ұсынуға болады. Сондықтан, кітапханаға құттықтаймын түрлі … Кітаптар болуы мүмкін. Жаңа кітаптар әрдайым жоғары бағалайтын өткізіледі. Идеялар. әсіресе материалдық кеңпейілділігі, іс-шараларды ұйымдастыруда көмектеседі. Жетілдіру. Әрине, бұл жөнделді және жаңа құрылыс, бірақ әлі күнге дейін жоқ. Бірақ, әрине, кітапханаға жақсы сыйлық күн сайын — ол қоя адамдардың махаббат болып табылады.

Жүргізуші: Қайырлы кеш құрметті ұстаздар, оқушылар! 23 сәуір Дүниежүзілік кітап күніне орай «Кітап әлемі-ғажап әлем» атты сайысымызға хош келдіңіздер!

Кешіміздің алғашқы сөз кезегі __________________________________________________

__________________________________________________________________ беріледі.

Жүргізуші: Кітап та алма ағашы,

Жемісін біздер теретін

Тәтті алмағы балашы

Кітабыңның әр бетін — деп Мұзафар Әлімбаев жырлағандай әдеби кітаптар мен оқулықтар – сендерге білім көзі рухани қазына. Бәрімізді білімді, өнерлі болуға тәрбиелеп, талай ғажайып істердің құпиясын ашуға көмектесетін ақылдың кені – кітап.

Кітапхана – кітаптар қоры. Осы жерден біз өзімізге керектің барлығын аламыз. Мысалы: күнделікті оқып жүрген пәндерімізге қажетті кітаптар, «Қиял – ғажайып ертегілер», «Батырлар жыры», «Мақал – мәтел»,ақындардың әр түрлі әңгімелері, шығармалары – осы кітап қорының негізгі рухани байлығы.Дана халқымыз «Білікті бірді жығады, білімді мыңды жығады» деп бекер айтпаса керек.

Кітап – заманымыздың өмірі. Ол кәріге де, жасқа да қажет. Біз кітаппен күн сайын кездесеміз.Кітап адамның дүниетанымын кеңейтіп, рухани дүниелерді оятып, Отан, туған жер, ел ордамыз туралы сыр шертеді. Кітап –біздің ең жақын ақылшымыз.

Жүргізуші: Кітабың – сенің құралың,

Жағар білім шырағын

Баса алмайсың ешқашан

Онсыз алға бір адым

Кітабыңды құрметте

Күтіп ұста, кірлетпе,

Кішілерге табыс ет,

Дақ түсірмей бір бетке — деп ақын Несіпбек Айтов ағамыз айтқандай, менде сіздерді көп оқуға шақырамын.

Бүгінгі сайыстың негізгі кезеңдерімен таныстырып өтейін. Оқушылар 2 топқа бөлінеді.

1. кезең: Топтың аты және ұранымен таныстыру.

2. кезең: «Кітап – рухани қазына» атты поэзияға көңіл бөлеміз, ақын, апа –

ағаларымыздың бір өлеңін айту.

3. кезең: «Кітап – алтын қазына» атты сұрақ –жауап кезеңі.

4. кезең: «Білім – кілті кітапта» мақал –мәтел, ребус шешу.

5. кезең: «Біз кітаптан нені үйренеміз?» өз ойын жазу. 5 минут беріледі.

Жүргізуші: Ал ендеше әділ қазылар алқасымен таныстырып өтейін.

1

2

3

4

5

3. Кезең: «Кітап – алтын қазына» атты сұрақ – жауап кезеңі.

  1. Кітап неден жасалады? ( ағаш)

  2. Кітап қандай мағынаны білдіреді? (жазба)

  3. Абайдың өмір сүрген жылдары? (1845-1905)

  4. «Көксерек» шығармасының авторы кім? ( Мұхтар Әуезов)

  5. Астананың бұрынғы аты қалай аталады? ( Ақмола)

  6. Қазақ даласында мектеп ашқан кім? (Ы.Алтынсарин)

  7. Қазақстан тәуелсіздігін қашан алды? (1991ж)

  8. Қазақтың үш биін ата? (Төле би, Әйтеке би, Қазыбек би)

  9. «Кел, балалар, оқылық» өлеңнің авторы кім? (Ы. Алтынсарин)

  10. Тудың авторы кім? ( Шәкен Ниязбеков)

  11. Білім күні қашан? (1-қыркүйек)

  12. Кітапсыз өмірді елестету мүмкін бе?

  13. Қандай кітап оқығанды жақсы көресің?

4. Кезең: «Білім –кілті кітапта» мақал –мәтел, ребус шешу.

  1. Білім – (таусылмайтын ) байлық.

  2. Кітап –(білім) бұлағы,

Білім –(өмір) шырағы.

  1. Кітап –(алтын) қазына.

  2. Өнерліге нұр жауар,

  3. Өнер –ағып жатқан бұлақ,

Білім –(жанып) жатқан шырақ.

  1. Кітап –(алтын) қазына.

  2. Күш –білімде, білім –(кітапта.)

  3. Көп оқыған білмейді, көп (тоқыған) біледі.

  4. Наданмен дос болғанша, (кітаппен) дос бол.

  5. Оқу –білім азығы, білім –(ырыс) қазығы.

  6. Оқусыз білім жоқ, (білімсіз) күнін жоқ.

  7. Тіліңменен жүгірме, (біліммен) жүгір.

  8. Ғылым –теңіз,( білім) –қайық.

  9. Ұстаздан шәкірт (озар.)

  10. Ұстазды ұлы (әкеңдей) сыйла.

5. кезең: «Біз кітаптан нені үйренеміз?» өз ойын жазу. 5 минут беріледі.

Тілсіз мұғалім тәлім – тәрбие ақылшы мол білім рухани тәрбие

Кітап шебер ұстаз досың

Біз кітаптан нені

үйренеміз?

Алға жетелеуші үлгі өнеге үйретуші

Жүргізуші: Кітап күніне арналған сайысымызға қатысқандарыңызға рахмет. Келесі кездескенше сау болыңыздар.

3. Кезең: «Кітап – алтын қазына» атты сұрақ – жауап кезеңі.

  1. Кітап неден жасалады? ( ағаш)

  2. Кітап қандай мағынаны білдіреді? (жазба)

  3. Абайдың өмір сүрген жылдары? (1845-1905)

  4. «Көксерек» шығармасының авторы кім? ( Мұхтар Әуезов)

  5. Астананың бұрынғы аты қалай аталады? ( Ақмола)

  6. Қазақ даласында мектеп ашқан кім? (Ы.Алтынсарин)

  7. Қазақстан тәуелсіздігін қашан алды? (1991ж)

  8. Қазақтың үш биін ата? (Төле би, Әйтеке би, Қазыбек би)

  9. «Кел, балалар, оқылық» өлеңнің авторы кім? (Ы. Алтынсарин)

  10. Тудың авторы кім? ( Шәкен Ниязбеков)

  11. Білім күні қашан? (1-қыркүйек)

  12. Кітапсыз өмірді елестету мүмкін бе?

  13. Қандай кітап оқығанды жақсы көресің?

4. Кезең: «Білім –кілті кітапта» мақал –мәтел, ребус шешу.

  1. Білім – (таусылмайтын ) байлық.

  2. Кітап –(білім) бұлағы,

Білім –(өмір) шырағы.

  1. Кітап –(алтын) қазына.

  2. Өнерліге нұр жауар,

  3. Өнер –ағып жатқан бұлақ,

Білім –(жанып) жатқан шырақ.

  1. Кітап –(алтын) қазына.

  2. Күш –білімде, білім –(кітапта.)

  3. Көп оқыған білмейді, көп (тоқыған) біледі.

  4. Наданмен дос болғанша, (кітаппен) дос бол.

  5. Оқу –білім азығы, білім –(ырыс) қазығы.

  6. Оқусыз білім жоқ, (білімсіз) күнін жоқ.

  7. Тіліңменен жүгірме, (біліммен) жүгір.

  8. Ғылым –теңіз,( білім) –қайық.

  9. Ұстаздан шәкірт (озар.)

  10. Ұстазды ұлы (әкеңдей) сыйла.

Cайыстың тақырыбы: «Білім кілті – кітапхана»

Сайыстың мақсаты: 1. Кітапхана өмірімен таныстыру.
2. Білім кітап арқылы берілетіндігін ұғындыру.
3. Кітапқа деген қызығушылықтарын арттыру, оны күтіп ұстауға үйрету

Сабақ түрі: сайыс — сабақ
Көрнекіліктер: Кітап туралы нақыл сөздер, кітап көрмесі

«Бар білімнің қайнар көзі — кітапхана».

Н. Назарбаев

Сайыс- сабақ кезендері:

1 кезең «Шежіре»

2 кезең — Кітап тарихына байланысты сауалнамалық сұрақтар

3 кезең — Ежелгі кітапханалар.

4 кезең «Кітапты тап» ойыны

5 кезең Қорытынды
Барысы:
Сайыс сабақты ұйымдастыру.

Кітапханашы: Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар, оқушылар! Бүгінгі «Білім кілті — кітапхана» атты кітапханалық ашық сабаққа қош келдініздер.
Талап қыл артық білуге,
Артық білім кітап,-
деп Абай атамыз айтқандай ілім — білімнің сарқылмас қазынасын кітаптан аламыз. Адамзат баласының жер басып өмір сүрген уақытынан, бүгінгі күнге дейінгі басты үш құндылығы: білім, ғылым және өнер. Ал осы құндылықтардың қыр — сырын түсінуге қол ұшын беретін алуан түрлі жаңалықтарды ашуға апаратын бірден — бір жолдың ордасы – кітапхана.
Кітапхана сабағы сайыс түрінде өтеді. Бүгінгі сайыс сабақтың әділқазы алқаларымен таныстыру. Қазір алдарыңызға екі топ «Тапқырлар» мен «Білгірлер» шығады. Әр топтың ұраны, төс белгісі болады.
Топтарды таныстыру.
1 топ — «Тапқырлар» тобының ұраны: « Талап қыл артық білуге,
Артық білім ғылымда».
Абай.
2 топ — «Білгірлер» тобының ұраны:
«Оқу – білім қазығы,
Адамның азығы.
Оқу өмірдің сәні
Тіршіліктің шамы».
С. Сейфуллин.

  1. «Шежіре» кезеңі.
    Кітапханашы: Үлгі — сөзі атаның, үйренеміз мақалың — дегендей «Мақал — мәтел» сайысына көшеміз. Мен мақалдың сыңарын айтамын, сендер жалғастырасыңдар:
    • Кітап – білім бұлағы,.(білім өмір шырағы)
    • Кітапсыз білім жоқ, білімсіз.(күнің жоқ)
    • Кітапсыз үй -.(жансыз дене).
    • Күш – білімде, ал білім –.( кітапта)
    • Артық ғылым кітапта,
    Ерінбей.( оқып көруге).
    • Наданмен дос болғанша,
    ….(Кітаппен) дос бол.
    • Оқысаң озарсың.(оқымасаң тозарсың)
  • Кітап алтын.(қазына)
  • Кітап – оқығандікі, білім.(тоқығандікі)
  • Күш – білімде, білім.( кітапта)

2 кезең. Кітап тарихына байланысты сауалнамалық сұрақтар?

1. Папирус деген не? (жапырақ парақ).
2. Ерте заманнан бері адамдар жазуға қандай материалдарды қолданған? (тас, балшық, қағаз, папирус, пергамент).
3. Баспа станогын ең алғаш ойлап тапқан кім, қашан, қайда? (15 ғасырда, Германияда, Иоганн Гутенберг).
4. Ең алғаш Русьте кітап басуды ойлап тапқан кім? (Иван Федоров).
5. Қазақстанда қандай кітап баспалары бар? (Атамұра, Рауан, Мектеп, Аруна, Шакура, Алматыкітап, т. б).
6. Ежелгі Египеттегі ең үлкен кітапхана қай қалада орналасқан? (Александрия қаласында. Онда 70 мыңнан астам түтікке оралған ленталар сақталған. Ол папирусқа (жапырақ парақ) жазылған).

7. Кітапты неден жасайды?
8. Кітаптың қандай түрлері бар?
9. Ең алғашқы оқулық не деп аталады?
10. Қазақ тарихында кітап ең алғаш рет қай жылы шықты, қай қалада? 1841 жылы «Боз жігіт» деген атпен Қазан қаласында басылып шықты.

3 кезең. Сурет бойынша ежелгі қалалар жайында не білетінін, тарихы туралы ой қозғайды, пікірлерін білдіреді.

Александрия кітапханасы

Отырар кітапханасы.

4 кезең. «Кітапты тап» ойыны.

ИБТ. Әдеби кітаптар көрсетіледі. Топ мүшелері шығарманың кімдікі екендігін, яғни авторы және шығарма мазмұны туралы қысқаша баяндайды.

Реті

Шығарманың аты

Авторы

Шығарма туралы

1

Балалық шаққа саяхат

Бердібек Соқпақбаев

Балалықтың әсері, тәтті қиял, ақиқат.

2

Қара сөздер

Абай Құнанбаев

Даналық сөздер

3

«Қырық мысал»

Ахмет Байтұрсынов

Қалың ұйқыда жатқан қараңғы елге жар салып, олардың ой- санасын ояту.

4

Ай мен айша

Шерхан Мұртаза

Сағыныш, қимастық

5

Үш бақытым

Мұқағали Мақатаев

Отанға, тілге, халыққа деген сүйіспеншілік

6

Менің атым қожа

Бердібек Соқпақбаев

Қожаның өмір жолы.

7

Робинзон Крузо

Даниэл дефо

Робинзон Крузоның хикаялары.

8

Мен қазақпын поэмасы

Ж. молдағалиев

Ұлтжандылық сезім, отанға махаббат, азаматтық намыс.

9

Қазақ солдаты

Ғабит Мүсірепов

Ерлік, ұлттар достығы, бірлік туралы.

10

Мен қазақпын поэмасы

Ж.Молдағалиев

Ұлтжандылық сезім, отанға махаббат, азаматтық намыс.

5 кезең. Қорытынды. «Сен білесің бе?»

Кітапханашы: 2016-2017 оқу жылында кітапхана қоры көркем әдебиеттермен, жаңа әдеби шығармалармен толықтырылды. Кітапханамыз балаларға арналған ертегі кітаптармен де байытылды.

Кітапханашы: Осымен бүгінгі біздің «Білім – кілті кітапхана» атты сабағымыз аяқталды. Сайыстардың қорытындысын шығару үшін сөзді әділқазыларға береміз. (Қорытындыны айту және марапаттау).
Кітапханашы: Сонымен, кітап біздің рухани құндылығымыз, тендесіз байлығымыз. Кітапхана — оқырман мен кітап арасындағы алтын көпір. Қымбатты оқушылар сабаққа белсене қатысқандарыңыз үшін рахмет. Келесі кездескенше қош сау болыңыздар!

Содержимое разработки

Білім кілті — кітапхана


Сайыстың тақырыбы: «Білім кілті – кітапхана»

Сайыстың мақсаты: 1. Кітапхана өмірімен таныстыру.
2. Білім кітап арқылы берілетіндігін ұғындыру.
3. Кітапқа деген қызығушылықтарын арттыру, оны күтіп ұстауға үйрету

Сабақ түрі: сайыс — сабақ
Көрнекіліктер: Кітап туралы нақыл сөздер, кітап көрмесі

«Бар білімнің қайнар көзі — кітапхана».

Н. Назарбаев

Сайыс- сабақ кезендері:

1 кезең «Шежіре»

2 кезең — Кітап тарихына байланысты сауалнамалық сұрақтар

3 кезең — Ежелгі кітапханалар.

4 кезең «Кітапты тап» ойыны

Барысы:
Сайыс сабақты ұйымдастыру.

Кітапханашы: Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар, оқушылар! Бүгінгі «Білім кілті — кітапхана» атты кітапханалық ашық сабаққа қош келдініздер.
Талап қыл артық білуге,
Артық білім кітап,-
деп Абай атамыз айтқандай ілім — білімнің сарқылмас қазынасын кітаптан аламыз. Адамзат баласының жер басып өмір сүрген уақытынан, бүгінгі күнге дейінгі басты үш құндылығы: білім, ғылым және өнер. Ал осы құндылықтардың қыр — сырын түсінуге қол ұшын беретін алуан түрлі жаңалықтарды ашуға апаратын бірден — бір жолдың ордасы – кітапхана.
Кітапхана сабағы сайыс түрінде өтеді. Бүгінгі сайыс сабақтың әділқазы алқаларымен таныстыру. Қазір алдарыңызға екі топ «Тапқырлар» мен «Білгірлер» шығады. Әр топтың ұраны, төс белгісі болады.
Топтарды таныстыру.
1 топ — «Тапқырлар» тобының ұраны: « Талап қыл артық білуге,
Артық білім ғылымда».
Абай.
2 топ — «Білгірлер» тобының ұраны:
«Оқу – білім қазығы,
Адамның азығы.
Оқу өмірдің сәні
Тіршіліктің шамы».
С. Сейфуллин.

  1. «Шежіре» кезеңі.
    Кітапханашы: Үлгі — сөзі атаның, үйренеміз мақалың — дегендей «Мақал — мәтел» сайысына көшеміз. Мен мақалдың сыңарын айтамын, сендер жалғастырасыңдар:
    • Кітап – білім бұлағы,…(білім өмір шырағы)
    • Кітапсыз білім жоқ, білімсіз…(күнің жоқ)
    • Кітапсыз үй -…(жансыз дене).
    • Күш – білімде, ал білім –…( кітапта)
    • Артық ғылым кітапта,
    Ерінбей…( оқып көруге).
    • Наданмен дос болғанша,
    ….(Кітаппен) дос бол.
    • Оқысаң озарсың…(оқымасаң тозарсың)

  • Кітап алтын …(қазына)

  • Кітап – оқығандікі, білім …(тоқығандікі)

  • Күш – білімде, білім …( кітапта)

2 кезең. Кітап тарихына байланысты сауалнамалық сұрақтар?

1. Папирус деген не? (жапырақ парақ).
2. Ерте заманнан бері адамдар жазуға қандай материалдарды қолданған? (тас, балшық, қағаз, папирус, пергамент).
3. Баспа станогын ең алғаш ойлап тапқан кім, қашан, қайда? (15 ғасырда, Германияда, Иоганн Гутенберг).
4. Ең алғаш Русьте кітап басуды ойлап тапқан кім? (Иван Федоров).
5. Қазақстанда қандай кітап баспалары бар? (Атамұра, Рауан, Мектеп, Аруна, Шакура, Алматыкітап, т. б).
6. Ежелгі Египеттегі ең үлкен кітапхана қай қалада орналасқан? (Александрия қаласында. Онда 70 мыңнан астам түтікке оралған ленталар сақталған. Ол папирусқа (жапырақ парақ) жазылған).

7. Кітапты неден жасайды?
8. Кітаптың қандай түрлері бар?
9. Ең алғашқы оқулық не деп аталады?
10. Қазақ тарихында кітап ең алғаш рет қай жылы шықты, қай қалада? 1841 жылы «Боз жігіт» деген атпен Қазан қаласында басылып шықты.

3 кезең. Сурет бойынша ежелгі қалалар жайында не білетінін, тарихы туралы ой қозғайды, пікірлерін білдіреді.

Александрия кітапханасы

Отырар кітапханасы.

4 кезең. «Кітапты тап» ойыны.

ИБТ. Әдеби кітаптар көрсетіледі. Топ мүшелері шығарманың кімдікі екендігін, яғни авторы және шығарма мазмұны туралы қысқаша баяндайды.

Реті

Шығарманың аты

Авторы

Шығарма туралы

1

Балалық шаққа саяхат

Бердібек Соқпақбаев

Балалықтың әсері, тәтті қиял, ақиқат.

2

Қара сөздер

Абай Құнанбаев

Даналық сөздер

3

«Қырық мысал»

Ахмет Байтұрсынов

Қалың ұйқыда жатқан қараңғы елге жар салып, олардың ой- санасын ояту.

4

Ай мен айша

Шерхан Мұртаза

Сағыныш, қимастық

5

Үш бақытым

Мұқағали Мақатаев

Отанға, тілге, халыққа деген сүйіспеншілік

6

Менің атым қожа

Бердібек Соқпақбаев

Қожаның өмір жолы.

7

Робинзон Крузо

Даниэл дефо

Робинзон Крузоның хикаялары.

8

Мен қазақпын поэмасы

Ж. молдағалиев

Ұлтжандылық сезім, отанға махаббат, азаматтық намыс.

9

Қазақ солдаты

Ғабит Мүсірепов

Ерлік, ұлттар достығы, бірлік туралы.

10

Мен қазақпын поэмасы

Ж.Молдағалиев

Ұлтжандылық сезім, отанға махаббат, азаматтық намыс.

5 кезең. Қорытынды. «Сен білесің бе?»

Кітапханашы: 2016-2017 оқу жылында кітапхана қоры көркем әдебиеттермен, жаңа әдеби шығармалармен толықтырылды. Кітапханамыз балаларға арналған ертегі кітаптармен де байытылды.

Кітапханашы: Осымен бүгінгі біздің «Білім – кілті кітапхана» атты сабағымыз аяқталды. Сайыстардың қорытындысын шығару үшін сөзді әділқазыларға береміз. (Қорытындыны айту және марапаттау).
Кітапханашы: Сонымен, кітап біздің рухани құндылығымыз, тендесіз байлығымыз. Кітапхана — оқырман мен кітап арасындағы алтын көпір. Қымбатты оқушылар сабаққа белсене қатысқандарыңыз үшін рахмет. Келесі кездескенше қош сау болыңыздар!

Жүнісова Құралай Рахымғалиқызы

«Үшарал қазақ гимназиясы мектеп жасына

дейінгі шағын орталығы бар»

коммуналдық мемлекеттік мекемесінің

кітапхана меңгерушісі

Алматы облысы Алакөл ауданы Үшарал қаласы



-80%
