Сценарий рождественского вечера на английском

Сценарий к светлому празднику Рождества Христова. Ознакомление с Рождеством в Великобритании, праздник на английском языке в школе и ДОУ.

Внеурочная деятельность (конкурсные работы)

Начальное общее образование

Внеурочная деятельность

Внимание! Администрация сайта rosuchebnik.ru не несет ответственности за содержание методических разработок, а также за соответствие разработки ФГОС.

Описание к разработке:

Старшеклассники, ученики 10 класса, проводят данное мероприятие. Дети играют в игры, поют песни, отгадывают загадки и встречают Санта Клауса

Сценарий внеклассного мероприятия по английскому языку для начальной школы.

Тема: «Рождество»

Учитель английского языка: Абсалямова Н.В.

Цели мероприятия:

  • приобретение знаний о культуре страны изучаемого языка, о праздновании Рождества в Великобритании;
  • воспитание толерантности и уважения к культуре других стран;
  • актуализировать имеющиеся знания у учащихся о традициях и обычаях празднования Рождества.

Действующие лица:

  • Ведущий,
  • Santa Claus,
  • Snow Maiden,
  • зимние месяцы,
  • Snow Queen,
  • Эльфы

Оборудование: костюмы, музыкальный центр, песни.

Ход мероприятия

Ведущий: Good afternoon! I am glad to see you at our New Year’s Party. Oh, look around! It is snowing everywhere. The ground is covered with snow, the rivers and the lakes are covered with snow too. Fantastic! Completely white! Oh, what a lovely world! Let’s call our winter months and they will tell us about this wonderful season-winter.

Ведущий – переводчик: Добрый вечер! Я рад видеть вас на этом новогоднем празднике.

Ох, только посмотрите вокруг! На улице настоящая зимняя погода! Вся земля покрыта снегом, замерзли все реки и озера! Фантастично! Все белым – бело! Давайте, позовем наши зимние месяцы, и они расскажут нам об этом потрясающем времени года – зиме.

All children: December, January and February, come here!

A teacher and Winter Months:

Happy New Year for me,

Happy New Year for you,

Happy New Year for everyone.

That’s what I wish – I do!

Перевод:

С новым годом меня

С новым годом тебя

С новым годом всех

Чтобы все что я захотел – исполнилось

December:

This is the season

When children ski,

And old Santa Claus

Brings a New Year tree

Перевод:

Это время года

Когда дети катаются на лыжах

И старик Санта Клаус

Приносит новогоднюю елку

January:

This is the season

When children skate,

Windows are white

And snowflakes fall.

Перевод:

Это время года

Когда дети катаются на коньках

Окна покрыты инеем

А снежинки падают вниз

February:

This is the season

When children sleigh,

Get out of beds and take out your sled

On this cold and frosty day!

Ведущий: We are merry and happy today. Let’s sing and dance.

Переводчик: Сегодня вы веселы и счастливы. Давайте споем и станцуем!

Поют и танцуют под Jingle bells

December: The snow is falling, the north wind is blowing.

Переводчик: Снег идет, северный ветер дует

January: The ground is white all day and all nights.

Переводчик: Вся земля покрыта белизной весь день и всю ночь

February: Little snowflakes come and play.

Переводчик: Маленькие снежинки, выходите и играйте

Winter Months: We need to call Santa Claus. Let’s dance a winter dance.

Переводчик: Мы должны позвать САНТА КЛАУСА, а для этого нам нужно, чтобы девочки-снежинки станцевали для него.

Snowflakes (танцуют и поют) выбрать детей из зала

Snowflakes fall on trees and walk.

Snowflakes fall as white as chalk.

Snowflakes fall into my hand.

Snowflakes brighten up our land.

Снежинки падают на деревья и улицу

Снежинки падают белые как мел

Снежинки падают прямо в мою руку

Снежинки украсило нашу землю

(Можно использовать новогоднюю песню)

Выходит, Santa Claus:

Ho-ho-ho! Good afternoon, children. I have a riddle for you. Listen and guess!

Перевод: Хо-хо-хо! Добрый вечер, дети! Я припас для вас загадки! Слушайте и отвечайте!

Перебивает эльф и Санта переходит на ломанный русский

Santa Claus:

“She is very young and pretty,

Likes the snow, snowstorms,

Winter is her house!

(Угадывают: Snow maiden.)

Let’s call her in English

Children: Snow Maiden! (Выходит Снегурочка)

Santa Claus: You are welcome!

Snow Maiden:

Happy New Year, dear children!

Happy New Year, dear guests!

How beautiful is here!

Your fir-tree! Your room!

Do you like to play?

Перевод: с новым годом, дорогие дети

С новым годом, дорогие гости

Как же здесь красиво!

Ваша новогодняя елка, ваш зал

Не хотите ли поиграть?

Children: Yes, we do.

Snow Maiden:

Let’s play! Do you know the game “And me”? Say together loudly “And me”! (Дети хором несколько раз повторяют “And me”, а затем “Not me”). Be attentive!

(Дети хором говорят “And me” или “Not me).

I like to eat sweets.

Children: And me.

Snow Maiden:

I like to eat frogs

Children: Not me.

Snow Maiden:

I like to eat cakes.

I like to eat apples.

I like to eat sweets.

I like to eat books.

I like to eat spiders.

Santa Claus: Oh! The evil ice queen has stolen celebrate and I can’t give them to children. What shall I do?

Перевод: Ох, злая снежная королева украла праздник, и мы не можем его подарить детям. Что мне делать?

The ice queen: Ha-ha-ha. I have taken your celebration! If you do some tasks, I will give your party back.

Переводчик: Ха-ха, я забрала ваш праздник. Если вы выполните задания, я верну вам его назад.

Santa Claus: If we do some tasks, the evil ice queen will give our celebration back. Will you help me, children?

Если мы выполним ее задания, злая снежная королева вернет нам праздник. Дети, вы поможете мне?

Children: Yes, we will.

Выходит, эльф и проводит игру «Действия». Эльф называет глаголы, дети выполняют действия.

Pupil 1: Run (jump, swim, fly, dance, and sing).

Ice queen: You must sing a song for me

Pupil 2: Let’s sing together!

(Может быть использована любая песня)

Ice queen: It was amazing! Finally task

ЭЛЬФ 3: And now we shall play the game “Our body” (ребёнок называет на английском часть тела, а остальные показывают). A head, a nose, an eye, a mouth, lips, a neck, a hand, a knee, a body.

The evil ice queen: Well done. Here are your party.

Перевод: Хорошо, вот ваш праздник

All children: Hooray! Hooray! Hooray!

Santa Claus: Thank you, Children! Happy New Year! Happy Holidays!

Перевод: Спасибо, дети! С новым годом! Счастливых выходных!

Snow Maiden: Happy New Year! Happy Holidays!

С новым годом! Счастливых выходных!

Santa Claus:

Happy New Year for me,

Happy New Year for you,

Happy New Year for everyone.

That’s what I wish – I do!

Good bye, dear children!

Перевод:

Новый год для меня

Новый год для тебя

Новый год для всех

До свидания, дорогие ребята!

ПАРАД КОСТЮМОВ

  Cценарий рождественского вечера для 5-11 классов

 Цель мероприятия: создать условия для формирования у обучающихся интереса к культуре и традициям изучаемого языка  через участие в театрализованном представлении

Задачи:

-Совершенствовать произносительные навыки;

-Обогатить речевую практику учащихся ;

-Воспитывать чувство взаимной ответственности, прививать навыки работы в коллективе ;

-Развивать творческую активность учащихся. ;

-Развитие языковой догадки.;

-В игровой форме проверить и закрепить ЗУН учащихся;

-Повысить интерес учащихся к изучению английского языка, повысить их мотивацию;

В о время проведения  представления проходит презентация.

                                                               CHRISTMAS PARTY

Вед№1:Good afternoon, dear children and guests of our Chr. Concert. We are glad to see you in this magic hall. The candles are lit, the chr tree is glittering with lights, the fire is burning. Its time to begin the festival- the festival of Christmas.

( 6-е классы – песня « Jingle bells»)

Вед№2: On the 25th of December people celebrate Chr- a beautiful holiday, which is loved by children and adults, when everything is decorated with lights and toys, when we see chr tree everywhere, when people buy presents and cook special food, send cards and have parties. And well celebrate this holiday now.

(песня «Christmas tree»)

Вед№1: On this great day Jesus Christ was born……

Ангел:  Hark! The herald angels sings?

               Glory to the newborn king!

                Peace on earth and mercy mild

                God and sinners reconciled!

Вед№2: On Chr people follow very interesting customs and traditions. We are ready to hear about them. ( учащиеся рассказывают о традициях)

  1. Presents. Friends and relatives give presents to each other. They put gifts under the chr tree. The right time to open bright parcels is on chr morning. And then people go to church and wish each other a *Merry Christmas*
  2. Stockings. Children hang beautiful stockings on their beds and fire-place. At night Santa Claus climbs down the chimney and puts presents into the stockings. Children are always happy to find their gifts in the morning.
  3. Santa Claus. S.C. wears a red suit and carries a big bag with a lot of toys for children. He has a white beard and many magical creatures help him to deliver all presents. S.C. travels on reindeer and visits children at night. They believe that S.C. brings them gifts and leave them under the chr tree or in the stockings.
  4. Chr.tree. A lot of families have a chr tree. The children decorate it with little colorful lights and sweets. There is a beautiful star on the top. The chr tree is a symbol of enturnal life. Finding presents under the chr tree is the most exciting moment for everybody.
  5. Decorations. Not only chr tree decorates the houses in chr time. Children like making different ornaments and lights. Rooms are decorated with colorful paper ribbons. Holly with berries is put everywhere. And it’s a happy tradition to kiss under the mistletoe hanging from the ceiling.
  6. Turkey. The traditional chr dish is roast turkey, potatoes and vegetables. Chr pudding is a very rich, hot cake eaten with brandy sauce. All families gather together and have a tasty chr dinner.
  7. Corals. During the holiday people like singing special chr songs-corals which are religious and tell about the birth of Jesus Christ. And we would like to listen one of the most beautiful corals *Holy  night*

Вед№1: There are a lot of poems about chr. I know that our children have leant some of them. Please, recite your poems for our guests.

(5-е классы – стихи)

Вед№2: Have a look at our chr tree. How its wonderful. Can you hear? Our tale is beginning.

(сценка )

Narrator: It’s Christmas time at the North Pole. It’s snowing outside and it’s very cold. In Santa’s workshop the elves are busy. But it’s Christmas time, so they’re very happy!

Chief Elf: Hurry up! Hurry up! Christmas is coming!

Elf 1: Christmas is coming! Christmas is near!

Elf 3: Christmas is coming!

Elf 2: Everyone cheer! Who’s at the door? Who can it be?

Elf 3: Who’s at the door? Open and see!

Mrs Claus: It’s Peter, the postman! Please come in!

Peter: Hello everybody!

Chief Elf: Hi, Peter! Come in!

Peter: Here you are! This bag’s for you.

Mrs Claus: It’s very big!

Chief Elf: And heavy, too!

Peter: It’s full of letters from around the world. From every little boy and girl!

Chief Elf: Christmas lists for Santa Claus!

Elf 2: From all the little girls and boys!

Peter: Well, Merry Christmas everyone! I hope you have lots of fun!

Chief Elf:      A Merry Christmas to you, too!

Elf 2: Good bye, Peter. See you soon!

Song – Christmas Is Coming

Christmas is coming!

 The goose is getting fat.

 Please put a penny in the old man’s hat.

 If you haven’t got a penny,

 a half-penny will do.

 If you haven’t got that, then God bless you.

2 scene

Санта Клаус получает много писем от ребят с пожеланиями, поэтому его мешок всегда заполнен подарками. Если Санта не поторопится – то он может не успеть раздать всем детям подарки. В мастерской все эльфы и  жена Санты – Миссис Клаус  помогают Санта Клаусу собрать мешок с подарками в дорогу и погрузить его в волшебные сани.

Narrator: The presents are ready – it’s Christmas Eve! Now it’s time for Santa to leave!    

Mrs Claus: Letters, letters everywhere from little girls and boys.

Chief Elf: The children ask Santa to send them lots and lots of toys.

Santa: Merry Christmas! Ho, ho, ho! It’s nearly time for me to go!

Chief Elf:  It’s nearly time, Santa Claus.

Elf 2: To visit all the girls and boys.

Santa: Lots and lots of lovely presents!

Chief Elf: They’re ready, Santa.

Santa: Oh, thank heavens!

Elf 3: A doll for Mary, a teddy for John

Santa: There’s a present here for everyone! Happy children, everywhere.

Elf 2: Time to go, Santa. Please take care!

Santa: Time to fly!

Elf 1: Everything’s ready so, goodbye!

Chief Elf: Away you go! On your sleigh over the snow!

Song

It’s Christmas time! It’s Christmas time!  

 Giving-away-the-presents time.

 One for you and one for me.

 Wrap them up and under the tree!

 It’s Christmas time! It’s Christmas time!

 Laughing-and-singing-and-happy time.

 Here’s a bike and there’s a ball.

 Wrap them up and give them all!

3 scene

Олени во главе с Рудольфом уже ждут Санта Клауса во дворе. Как только нос Рудольфа загорится, упряжка оленей тронется в путь и понесется по звездному небу.

Narrator: Santa’s reindeer are waiting outside. They’re getting ready to fly.

Rudolph: Hello, Santa. Here’s your sleigh!

Santa: Well done, reindeer! Let’s fly away! Here’s Comet, here’s Cupid. Here’s Dasher and Vixen.

Vixen: Here’s Dancer and Prancer. Here’s Donner and Blitzen!

Santa: And what about Rudolph? Are you ready to go?

Rudolph: One minute, Santa. Let me make my nose glow! We’re ready to go, so hold on tight!

Santa: Rudolph, your nose is so bright tonight. Don’t worry, children. We’re on our way to you.

 We’ll be there for Christmas Day!

Santa: Christmas magic, Christmas fun! Merry Christmas, everyone!

Song

Get ready! Get ready! It’s time to go!  (15 слайд)

 Get ready! Get ready! We mustn’t be slow!

 The sky is dark. The sack is full.

 Get ready! Get ready, the sleigh to pull.

 Get ready! Get ready! We’re leaving tonight.

 Get ready! Get ready! It’s Christmas Night.

 The moon is up. The stars are bright.

 Get ready! Get ready, this Christmas Eve night.

4 scene

Санта Клаус долетел на волшебных санях в город к домику, где живут Джон и Мери. Дети спят сладким сном, а два ангела охраняют их сон. Какие же подарки приготовил Санта для них, давайте посмотрим.  

Narrator: Santa’s in the city now. At John and Mary’s house. The children are sleeping in their beds with two small angels overhead!

Angel 1:Quiet, Santa! Watch your step! John and Mary are both in bed!

John: Mary! Mary! What’s that noise?

Mary: Maybe it’s Santa with our toys!

Santa: Merry Christmas, Mary dear!  

Mary: Santa! Wow! You’re really here!

Santa: Merry Christmas, John, my boy! You were good, so here’s your toy!

John: Thank you, Santa. Wow! A teddy! I will call him Little Eddy!                                

Mary: Some milk and cookies, just for you. Now it’s my turn to say thank you!  

 Merry Christmas, everyone! We hope you have a lot of fun!

Вед№1:  Chr is a happy time not only for adults but especially for children. They are looking forward to getting presents and also they enjoy playing different games. Lets play. Lets have fun.

( игры)

Вед№2: You know, our children are very talented. So, they prepared a play for all of us.

(сценка И.П.)

Вед№1:Do you hear? What a magic sound? Oh, angels are coming. They are happy and they are dancing on Christmas.

( танец)

Вед№2: I believe our guests also would like to dance. Please, stand up in a circle and dance to the song *If you are happy…*

( 9-е классы)

Вед№1: Oh, well done. Sit down, please and its time to train our brain. We have some riddles about chr for you. If you guess the right answer, you will get a present.

( загадки)

Вед№2: Our concert is coming to the end. Now you know everything about this wonderful holiday-christmas. And we wish you health, wealth and happiness. We wish you peace and joy in the New Year.

(песня*We wish you a Merry Christmas*)

  We wish you a Merry Christmas, We wish you a Merry Christmas,

 We wish you a Merry Christmas, And a Happy New Year!

 Good tidings we bring,

 To you and your kin,

 We wish you a Merry Christmas,

 And a Happy New Year!  

                                                             The end

Программа проведения «Недели английского языка»

Цели: закрепление интереса к изучению английского языка

Задачи:

Образовательные:

активизировать навыки говорения, письма, аудирования и чтения на английском языке;

развивать умения в чтении англоязычных, страноведческих текстов и передавать их содержание на родном языке.

Развивающие:

совершенствовать навык самостоятельной работы;

развивать навык работы в команде;

активизировать творческую и проектную деятельность учащихся.

Воспитательные:

стимулировать высокий уровень мотивации при изучении английского языка;

поддерживать интерес старшеклассников к работе с учениками младших классов;

поддерживать высокий уровень интереса к стране и культуре изучаемого языка.

Период проведения: декабрь.

Последний день «Недели английского языка» приходится на католическое рождество. В течении недели в 5-6 классах поводился конкурс рождественских открыток.        

Форма проведения

1.Тестирование по лексике, грамматике, чтению, аудированию.

 Принимают участие все желающие в классах по параллелям

2 Внеклассные мероприятия с конкурсами, играми, инсценировками

3  Предлагаются кроссворды и задания на понимание знание англ слов.

4 Участие в международном конкурсе « British bulldog» (5-11 классы)

5 Участие в молодёжном конкурсе по англ языку.(5-11 классы)

6  Мультимедийная презентация на тему «Christmas symbols» на русском языке с элементами игры: учим названия рождественских символов .

7 Рождественский   спектакль  « Christmas party»

8 Подведение итогов и награждение активных участников и победителей

                                ТРЕБОВАНИЯ К УРОВНЮ ЗНАНИЙ ВЫПУСКНИКОВ

В результате изучения англ языка в старших классах ученики должны:

Знать/понимать

.значение новых лексических единиц, связанных с тематикой данного этапа и с соответствующими ситуациями общения;

.языковой материал: идиом.выражения, оценочную лексику, единицы речевого этикета;

.новые значения изученных грамматических форм( видо – временных, неличных), средств и способов выражения модальности, условия, предположения, причины, следствия, побуждения к действию;

.лингвострановедческую и страноведческую информацию, расширенную за счет новой тематики и проблематики речевого общения.

Уметь

говорение

.вести диалог в ситуациях официального и неофиц.хар-ра. в бытовой, социокультурной и учебно- трудовой сферах, используя аргументацию, эмоционально- оценочные средства, беседовать о себе, своих планах;

.рассказывать, рассуждать в связи с изуч.тематикой, проблематикой прочитанных/прослушанных текстов, описывать излагать факты, делать сообщения;

.создавать словесный, социокультурный портрет своей страныи стран изучаемого языка на основе разнообр. страновед. и культуровед.информации;

аудирование

.понимать относительно полно( общий смысл) высказывания на изучаемом языке в разл.ситуациях общения;

.понимать основное содержание аутентичных аудео- или видеотекстов познавательного хар-ра на темы, выборочно извлекать необх.информацию;

.оценивать важность/новизну инф-ии, опеделять свое отношение к ней;

чтение

.читать аутентичн.тексты разл.стилей.

письменная речь

.писать личное письмо, заполнять анкету, письменно излагать сведения о себе в форме, принятой в странах изуч.языка.

Использовать приобретённые знания и умения в практической деятельности и в повседневной жизни для:

.общения с представителями др.стран, ориентации в современном поликультурном мире;

.получения сведений из инояз.источников инф-ии, необходимыхв образовательных и самообразовательных целях;

.расширения возможностей в выборе будущ.профессии;

.изучения ценностей мировой культуры, культ.наследия и достижений др.стран; ознакомление представителей зарубежных стран с культурой и достижениями России.

Цели урока:

  • развитие учебно-коммуникативных умений;
  • расширение лексического запаса;
  • формирование и развитие социокультурной
    компетенции через знакомство с культурой и
    традициями страны изучаемого языка;
  • развитие творческих способностей.

Оформление: на доске название праздника и его
символы, кассета с записями Рождественских
песен, Рождественские атрибуты, елочки, венки,
поздравительные открытки, чулки, колпаки, мешок с
подарками, костюмы.

Ход праздника

Звенят рождественские колокольчики. Звучит
песня”We Wish You a Merry Christmas”

Главные действующие лица – учащиеся 6-х
классов, члены кружка “Культура
Великобритании”

Master of Ceremony:

Christmas is here!
The day is so clear,
The snow is so white,
The sky is so bright.
We shout with all might
Merry Christmas!

– Hello, my friends! We are going to celebrate Christmas today.

Santa Claus is on his way
He is coming on his sleigh
Jingle bells are ringing
Santa Claus is singing

– Santa Claus, where are you? We are waiting for you.

Santa Claus:

– Hello, my friends!
I am Santa Claus!
I am very old.
My land is very, very cold.
In my sleigh with two reindeer
I bring presents every year.

– White Cat, White Rabbit, welcome to our party!

В зал входят символы года Белый Кролик и Белый
Кот.

White Cat:

It’s Christmas! Merry Christmas!
Yes, it’s merry, merry Christmas,
It’s time for hanging stockings,
It’s time for riding sleighs,
It’s time for jolly greeting,
Snow and holly, overeating,
Oh, I love you merry Christmas!
You’re the best of holidays.

White Rabbit:

Christmas Day, happy day!
We are glad and very gay
We can dance and sing and say:
“Welcome, welcome, Christmas Day!”

Звучит мелодия песни “Silent Night”и входят
остальные участники праздника со свечами в
руках.

Christmas Star: Christmas is a religious holiday. We celebrate the
birth of Jesus Christ. We celebrate Christmas on the 25th of December. There are a lot of
traditions connected with Christmas. Every year the people of Norway give the city of
London a present. It’s a big Christmas tree and it stands in Trafalgar Square. Most
families write Christmas cards. In England almost every family receives more than 60
Christmas cards.

Snowflake 1: Christmas is always the happiest day of the year.
Children like to think of it as their own holiday. But for everyone it is a very special
time. The fun starts the night before, on the 24th of December, Christmas Eve.
Traditionally this is the day when people decorate their trees. Children hang stockings at
the end of their beds hopping that Farther Christmas will fill them with toys and sweets.

Snowflake 2: Relatives usually meet for the big Christmas dinner.
The traditional Christmas dinner is roast turkey with vegetables and Christmas pudding. In
England people make Christmas pudding before Christmas. Everyone in family stirs the
pudding and makes a wish. It’s a traditional meal, which people cook for Christmas
party. When the pudding is hot they put 5-penny pieces in it, a button or a ring. If you
find a button in your piece of pudding you will be rich, a ring – marriage.

Clown: At Christmas we follow old customs. We feel the magic of the
season. Most families decorate their houses with a Christmas tree, buy presents for the
family and friends. Sometimes English families trim trees outside their houses and place
candles in the windows. Red and green are the traditional Christmas colours.

Snow Maiden: The 26th December – Boxing Day is an extra holiday
after Christmas. This day people usually give and receive presents. This is time to visit
friends and relatives or to sit at home and watch football.

Master of Ceremony:

– Let’s sing our favourite song “Jingle Bells” звучит
фонограмма песни.

Jingle bells, jingle bells,
Jingle all the way!
Oh, what fun it is to ride
On a one-horse open sleigh!
Jingle bells, jingle bells,
Jingle all the way!
Oh, what fun it is to ride
On a one-horse open sleigh!
Dashing through the snow,
On a one-horse open sleigh,
Over the fields we go,
Laughing all the way!
Bells on bob-tails ring,
Making spirits bright –
What fun it is to ride and sing
A sleighing song tonight!
Jingle bells, jingle bells,
Jingle all the way!
Oh, what fun it is to ride
On a one-horse open sleigh!

Игровой момент.

Master of Ceremony: – Now, let’s make a wish!

(Санта Клаус проходит с мешком по классу и дети
вынимают из мешка записки с пожеланиями
шуточного подарка на английском языке.
Например,“Dear Santa, bring me a kilo of snow, please!”)

Master of Ceremony: – Now, let’s play! “Где хвост у
Кролика?”

(К доске выходят пять уч-ся 5 класса.
Задание – нарисовать на доске символ года Белого
Кролика. Каждый рисует свой символ. Мастер
Церемонии выбирает лучшего, а затем стирает
хвосты у кроликов. Затем выходят еще пять уч-ся и
с завязанными глазами пытаются приклеить
заранее подготовленные меховые хвосты к
изображению кроликов. Уч-ся несколько раз
прокручивают вокруг своей оси. В конце конкурса
всем участникам Санта Клаус раздает подарки ).

Master of Ceremony: – Now, try to guess!

1. (Мастер Церемонии раздает индивидуальные
задания на снежинках и просит составить слова из
букв.)

RCISHSAMT
KETAS
LPAY WSNOBLLAS
RINETW

Дети составляют слова из предложенных букв.

CHRISTMAS
SKATE
PLAY SNOWBALLS
WINTER

(В конце конкурса всем участникам Санта Клаус
раздает подарки).

2. (Мастер Церемонии загадывает загадки и песни
на тему Зимы, Нового Года и Рождества на
английском и на русском языках.)

В конце все аплодируют друг другу.

Santa Claus:

– Merry Christmas to you, dear children! Merry Christmas to everybody!

Master of Ceremony:

– Merry Christmas and Happy New Year!

Понравилась статья? Поделить с друзьями:
  • Сценарий рождественского благотворительного бала
  • Сценарий ролика ко дню матери
  • Сценарий рождественского бала волшебство рождества
  • Сценарий ролика интервью
  • Сценарий рождественских образовательных чтений